PHP HTML Webmaster Web tasarım kişisel blog hosting Linux Plesk Hack shell Alfa Shell Bypass Shell Warez Scriptler Warez Scriptler PHP Scriptleri Wordpress Temaları Hacking Blog Local Root Exploit Film Scripti Blog Scripti Kızların numarasını alma yöntemi Kızların numarasını alın Spotify Premium Account Hacker Eğitim Seti
hacking security blog local root exploits teknoloji blogu turkish hack blog hack tools İnternetsiz Whatsapp Kullanmak Whatsapp internetsiz kullanmak Whatsapp Engelleyen Kişiye Mesaj Gönderme WhatsApp'ta Sizi Engelleyen Kişiye Mesaj Atabilirsiniz! kızların numarası nasıl alınır? Link.tl reklam geçme Link.tl reklamları atlama Ttnet datası Film scripti Film teması dizi teması cpanel portları yasaklamak İnstagram Fake Script Steam bedava oyun alma Sqlmap kullanımı Gizli Numarayı Bulmak 2017 Exploit Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Hız Ölçme Scripti Wordpress Dizi ve Film Teması Wordpress Dizi Teması Film Scripti Script paylaşım scripti Hacker Eğitim Seti Trojan nasıl temizlenir?
Ana Sayfa / Yazılım / PHP / Base64 Şifreleme Tekniği

Base64 Şifreleme Tekniği

Base64 aslında şifrelemeden öte bir kodlama tekniği olarak ortaya çıkmıştır. 8 bitlik bir veriyi 64 bitlik bir veri haline getirerek 8 bit olmayan farklı katmanlarda veri iletişimi sırasında veri kaybını önlemek için kullanılır. İşin detayı bir yana karşılaşmış olduğum bir tema bu tekniği veri şifrelemek amacıyla kullandığı için açıklamaya değer buldum.

PHP ve base64

Hatırlarsanız önceki bir yazımda rot13 şifrelemeden bahsetmiş ve bu şifreleme tekniği için örnek bir fonksiyon yazmıştım. base64 için örnek bir fonksiyon ararsanız hiç sağa sola bakmaya gerek yok. Zaten PHP dilinde bu verileri 64 bitlik hale -yani makalemize göre şifreleme- getirmeye yarayan ve aynı şekilde çözen bir iki adet fonksiyon var; base64_encode() ve base64_decode()

base64_encode() ve base64_decode() kullanımı

Kısaca bir örnekle hemen kullanımını göstereyim.

<?php echo base64_encode("yakuter"); // Çıktı: eWFrdXRlcg==   echo "<br><br>";   echo base64_decode("eWFrdXRlcg=="); // Çıktı: yakuter ?>

About Admin

Admin

Ayrıca bakınız

Dork Kelime Birleştirici Tool

Merhaba arkadaşlar sizler için dork kelime birleştirici kodladık ve sitemize araç olarak ekledik. Dilediğiniz gibi …

2 comments

  1. hocam kolay gelsın sağlam bi keylogger lazım bulamıyorum yardımcı olursanız sevınırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir