PHP HTML Webmaster Web tasarım kişisel blog hosting Linux Plesk Hack shell Alfa Shell Bypass Shell Warez Scriptler Warez Scriptler PHP Scriptleri Wordpress Temaları Hacking Blog Local Root Exploit Film Scripti Blog Scripti Kızların numarasını alma yöntemi Kızların numarasını alın Spotify Premium Account Hacker Eğitim Seti
hacking security blog local root exploits teknoloji blogu turkish hack blog hack tools İnternetsiz Whatsapp Kullanmak Whatsapp internetsiz kullanmak Whatsapp Engelleyen Kişiye Mesaj Gönderme WhatsApp'ta Sizi Engelleyen Kişiye Mesaj Atabilirsiniz! kızların numarası nasıl alınır? Link.tl reklam geçme Link.tl reklamları atlama Ttnet datası Film scripti Film teması dizi teması cpanel portları yasaklamak İnstagram Fake Script Steam bedava oyun alma Sqlmap kullanımı Gizli Numarayı Bulmak 2017 Exploit Facebook Hesabını Kalıcı Olarak Silme Hız Ölçme Scripti Wordpress Dizi ve Film Teması Wordpress Dizi Teması Film Scripti Script paylaşım scripti Hacker Eğitim Seti Trojan nasıl temizlenir?
Ana Sayfa / Teknoloji / Excelde Ortalama Hesaplama İşlemi

Excelde Ortalama Hesaplama İşlemi

Microsoft Office programlarından Excel insanları genelde karmaşık yapısıyla korkutur. Aslında karmaşık bir yapısı yoktur sadece kullanılan formül ve işlevler fazladır.

Çok yönlü düşünen ve biraz programlama mantığı olan kişiler için ise bir çerezdir. Bende olduğu gibi. Neyse çok fazla böbürlenmeden bu yazımdaki konuma geçiyorum.

Ortalama hesaplama Excelin en basit function(fonksiyon-işlev) lerinden biridir. Ortalamaaslında basit aritmetik ortalama anlamına gelmektedir. Yani belirli bir aralıktaki tüm sayıların toplanarak kaç sayı varsa buna bölünmesiyle ortaya çıkan sayı.

 

Excelde Ortalama Hesaplama
Excelde Ortalama Hesaplama

Örneğin A1 den A5  e kadar çeşitli sayılarımız olsun. Bunlar 5 kişilik bir ailenin yaşları olsun.

35

34

10

9

7

Bu sayıların ortalaması demek, yani ailenin yaş ortalaması oluyor. (35+34+10+9+7)/5 şeklindedir. Ancak Excel’deki ortalama tüm sayıları tek tek göstermemize ve kaç adet sayı olduğunu söylememize gerek kalmadan bu işlemi şu şekilde hallediyor.

=Ortalama(A1:A5) yani A1 den A5 e kadar olan tüm sayıların ortalamasını bul. Tüm sayıların toplamını bulduktan sonra kaç sayı varsa (boşluklar hariç) bu sayıya böl.

: işaretinin anlamı ise başlangıç ve bitiş hücreleri arasında kalan tüm hücreleri kapsa anlamına gelir.

Ortalama fonksiyonu boş olan hücreleri hesaba katmayarak sonucun hep doğru olmasını da sağlar. Yani A1:A5 arasında boş bir hücre olursa diyelim A3 boş olsun. Bu sefer toplamda 4 sayı olacağından sonuç hesaplanırken 4 e bölünür.

Not:

Eğer ortalamaya hiç değer girilmemiş, ya da metin girilmiş hücreleri de dahil etmek istiyorsanız;

Metin ve boşlukları 0 a çeviren =Ortalamaa fonksiyonunu kullanmanızı öneririm.

Yani mesela 100 ve G değerlerini normal ortalama fonksiyonu ile hesaplatırsanız; sonuç 100çıkar,

Ancak Ortalamaa ile hesaplatırsanız sonuç 50 çıkacaktır.

About Admin

Admin

Ayrıca bakınız

Pes 2017 d3dx9_43.dll Hatası Çözümü

Pes 2017 d3dx9_43.dll Hatası Çözümü Anlatımı Özellikle Windows 10 sistem güncellemeleri sonrasında ortaya çıkan Pes …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir